Przygotowanie dziecka do klasy sportowej

Sport buduje charakter. Dotyczy to zarówno młodszych, jak i starszych dzieci. Dziecko w klasie sportowej ma szansę na poznanie samego siebie, ale nie tylko. Spotka tutaj rówieśników, nauczy się z nimi współpracować. Pozna słodycz wygranej, jak i ból porażki. Przede wszystkim zda sobie sprawę z własnych możliwości – wad i zalet. Dzieci, które są aktywne w kluczowym okresie rozwoju, zwykle osiągają więcej sukcesów w przyszłym, dorosłym życiu. Oczywiście każde dziecko jest inne i nie wszystkie zostaną wybitnymi sportowcami, jednak każde z nich zasługuje na szansę. Najgorsze, co można zrobić dorastającemu człowiekowi, to zostawić go na pastwę losu, czyli w dzisiejszych czasach oddać w szpony internetu, komputera i telefonu. Sport nie tylko zadba o zdrowie dziecka, ale także o jego prawidłowy rozwój psychiczny. Wiek szkolny to okres, w którym dzieci powinny wiedzieć, jak radzić sobie ze wzlotami i upadkami, które czekają je na dalszych etapach edukacji oraz kariery. Co w takim razie może zrobić rodzic, aby przygotować potomka do zajęć sportowych?

Daj dziecku szansę zostania KIMŚ

Coraz więcej rodziców przekonuje się do zdrowego trybu życia. W związku z tym korzystają również nasze pociechy, które coraz częściej są wysyłane na zajęcia sportowe. Ze względu na indywidualne upodobania, każde dziecko będzie miało inne zainteresowania. Dobrą praktyką w tym przypadku będzie pozwolenie dziecku na wybranie interesującej go dyscypliny sportu. Wielu chłopców z pewnością będzie zainteresowanych piłką nożną lub sportami walki, takimi jak karate, ale jeżeli będą chcieli spróbować sił w gimnastyce sportowej, to dlaczego im na to nie pozwolić? Nie bójmy się też zmieniać dyscypliny, jeżeli nasze dziecko traci zainteresowanie, chociaż uleganie tak zwanemu “słomianemu zapałowi” też nie jest czymś pożądanym. Po prostu nie popadajmy w skrajności. Dzieci mają rywalizację w swojej naturze, z którą w parze idzie ambicja… a przynajmniej tak powinno być. Jeżeli tak nie jest, ponownie z ratunkiem może nam przyjść uprawianie sportu, które te cechy powinno rozbudzić. Warto jednak pamiętać, żeby nie starać się spełnić WŁASNYCH ambicji osiągnięciami dziecka. Tworzenie małego mistrza, którym sami nigdy się nie staliśmy, może tylko naszą pociechę skrzywdzić, a bardzo często można u rodziców takie zachowanie zauważyć.

Wybierzmy odpowiedni sprzęt sportowy dla dziecka

Sport to ciekawa aktywność dla dzieci, która jest bardzo ważna dla ich rozwoju. Dlatego też muszą one nosić odpowiednie ubrania i wygodne obuwie dziecięce, dzięki czemu będą czuły się komfortowo podczas uprawiania sportu. Przede wszystkim należy pamiętać o rodzaju materiału, z którego wykonany jest sprzęt sportowy. Wielu rodziców uważa, że najlepsza odzież sportowa to 100% bawełny, ale tak nie jest. Najlepsze ubrania treningowe zawierają pewien procent włókien syntetycznych, aby utrzymać ciepło ciała i nie wchłaniać potu. Niektóre kombinezony sportowe mają elementy siatkowe, które pozwalają skórze oddychać. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj sprzętu do dynamicznych zajęć sportowych, które wymagają dużego ruchu i większego wysiłku fizycznego. Pomimo tego, że dzieci bardzo szybko się rozwijają, a ubrania kupione pół roku temu stają się za małe i bezużyteczne, nie powinieneś kupować stroju sportowego o dwa rozmiary większego, żeby wystarczył na dłużej. Zbyt długie spodnie sportowe lub zbyt szerokie rękawy utrudniają zabawę, a także mogą zwiększyć ryzyko kontuzji. Dlatego lepiej wybierz odpowiedni rozmiar.

speedster